Кафедра іноземних мов
Місія нашої кафедри є тісно пов’язаною з місією нашого університету – створювати, зберігати та поширювати знання іноземної мови у суспільно- гуманітарній і юридичній сферах. Наша кафедра – це високопрофесійна спільнота, яка сприяє формуванню освіченої, культурно свідомої, небайдужої, творчої особистості, що є здатною незалежно мислити і відповідально діяти згідно з принципами добра та справедливості, для розвитку відкритого і демократичного суспільства у ХХІ столітті.
Візія кафедри іноземних мов – активно впливати на майбутнє українського суспільства і держави через навчання іноземній мові, поєднуючи наукову-дослідницьку діяльність, освітній процес і набуття практичних навичок найвищої якості.
Щодо цінностей кафедри іноземних мов Харківського університету, зазначимо, що наріжними для нас є по-перше, саме дух академічної спільноти кафедри, яка поважає та розвиває духовні традиції університету; потім, особистість студента – ми прагнемо, щоб кожен з наших студентів, був вільною, освіченою, відповідальною, творчою особистістю і визнаємо міжмовну, тобто міжкультурну толерантність невід’ємною рисою сучасної людини; гуманізм –і для нас це доброзичлива атмосфера у стосунках між викладачами, студентами, співробітниками. Водночас, нашими академічними пріоритетами є висока якість, демократія та прозорість.
В ціннісному фокусі нашої кафедри також креативність та лідерство. Як свідчить досвід, навчання іноземній мові міжнародного спілкування уможливлює заохочування студентів створювати, отримувати задоволення від почуття соціального обов’язку, знаходити інноваційні рішення, виконувати завдання нестандартними методами. Засадничим освітянським принципом при цьому вважаємо розроблення таких підходів, що надають студентам можливість отримати не лише набір знань, але і набір компетенцій, які дозволяють бути творчо пристосованими до глобалізованого й мінливого ринку праці.
У цьому зв’язку, реалізуючи головну стратегію Харківського університету, головними цілями роботи кафедри є забезпечення високої якості лінгводидактичного процесу для формування у студентів позитивного ставлення до іноземної мови, розвинення здібностей та навичок використовувати іноземну мову як інструмент у діалозі культур сучасного світу, сприяння практичному оволодінню фаховою термінологією іноземної мови у царинах права та економіки у відповідності до потреб суспільства та ринку. Досвідчені викладачі навчають студентів не тільки здобувати теоретичні знання (наприклад, граматичні, лексичні або вимовні форми), а й розвивати вміння самостійної дослідницької роботи як форми творчості.
З метою оптимізації та вдосконалення процесу навчання кафедра веде науково-дослiдну роботу за наступними напрямками: проблеми мовно-мовленнєвої підготовки, методика навчання іноземних мов, когнітивна дискурсологія, теорія інтертекстуальності. Викладання ведеться за новітніми програмами, які базуються на досягненнях сучасної методики. В основі програм такого типу – теорія комунікативного навчання мови.
З самого початку свого функціонування кафедра іноземних мов навчає студентів усіх рівнів фахової освіти, на сучасній матеріальній базі забезпечуючи викладання основних європейських мов – англійської та німецької. Заняття проводяться на 1-4 курсах денної форми i на 1-3 курсах заочної форми навчання.
У навчальних програмах на перший план висувається завдання практичного активного оволодіння іноземною мовою. Основна увага приділяється розвиткові комунікативних умінь і навичок студента, ґрунтовному оволодінню сучасними формами писемного та усного мовлення. Програми з англійської мови передбачають застосування новітніх методик викладання із активним залученням студента у навчальний процес. Це передбачає перехід від домінантної ролі викладача на занятті до ролі порадника, консультанта й ініціатора різних видів мовної діяльності.
Отже, визначення цілей, змісту й методів відповідає Рекомендаціям Ради Європи щодо змісту та методів викладання іноземних мов на сучасному етапі. Водночас, діючі програми не обмежують самостійність і творчу ініціативу викладача, передбачають гнучкість у відборі та розподілі навчального матеріалу відповідно до потреб студентів, їх попередньої підготовки (рівня знань на момент вступу до ВНЗ). Завдяки ефективним засобам отримання знань, студенти набувають нових професійних і мовленнєвих навичок, що сприяє мотивації вивчення мови та кращому орієнтуванню в майбутній професії.
Програми вивчення мови узгоджені також з методистами провідних міжнародних представництв в Україні та англомовних університетів світу (British Council, America House, English Teaching Resource Center, Grant MacEwan University), а також з фахівцями програм «English Teacher Fellowship» і «Fullbright Fellowship» (США) завдяки членству кафедри в міжнародній організації TESOL Ukraine, що об’єднує викладачів англійської мови світу в когорту однодумців, які дбають про підвищення рівня викладання англійської, та співробітництву зі Всеукраїнською асоціацією германістів.
У зв’язку з тим, що геополітичні умови докорінно змінилися, з’явилася концепція нової Європи — Європи без кордонів, у якій значно розширюються сфери міжнаціонального співробітництва. Кафедра іноземних мов ХЕПУ також не стоїть осторонь цього процесу. Триває обмін досвідом з провідними навчальними закладами міста Харкова (Харківський Національний Університет ім. В. Н. Каразіна, Харківський Педагогічний Університет ім. Г. Сковороди, НТУ ХПІ, ХНУМГ ім. О.М.Бекетова), України та Європи, викладачами Американського університету штату Небраска. Спілкування з європейськими вишами відбувається за допомогою новітніх інформаційних технологій: інтернет-конференції, форумів, тощо. У рамках співробітництва ХЕПУ з програмою академічних обмінів ім. Фулбрайта професором Американського університету штату Небраска Ричардом Патріком було проведено низку лекцій з економіки для студентів 1-3 курсу.
Стосовно академічного складу кафедри іноземних мов Харківського університету, кафедру очолює кандидат філологічних наук, доцент Чорновол-Ткаченко Р.С., перекладач-референт, викладач німецької та англійської мови. У 2008 році захистив кандидатську дисертацію «Прецедентний текст як складова інтертекстуальних взаємодій (на матеріалі казок Л. Керрола)». Коло наукових інтересів – сучасна лінгвістика, інтертекстуальність, лінгвостилістика.
Сьогодні навчально-виховний процес забезпечує команда з високопрофесійних викладачів, і це Черненко А. В., Грабарь Т.В., Кейті Натріашвілі.
Під керівництвом завідуючого кафедрою запроваджуються новітні освітні технології та тестові системи, підвищується інтерактивність дистанційного навчання, тощо. Кафедра веде науково-дослiдну роботу за наступними напрямками: проблеми мовленнєвої підготовки (викладач Кейті Натріашвілі), когнітивна та дискурсивна лінгвістика, методика навчання іноземних мов (Грабарь Т.В.), теорія інтертекстуальності. В рамках цих напрямкiв викладачi кафедри публiкують науковi статтi i виступають з докладами на науково-практичних конференцiях.
Науково-педагогічні працівники кафедри постійно дбають про підтримання іміджу університету на високому науковому та методичному рівнях загалом, та про вдосконалення власного професійного рівня зокрема. Вони займаються пiдготовкою та виданням навчальних комплексiв (навчальнi посібники, комп’ютернi навчальнi та тестовi програми), беруть активну участь у конференціях, методичних семінарах і тренінгах, які проводять представники від зарубіжних університетів та міжнародних організацій (British Council, English Teaching Resource Center та інші).
Доброю традицією впродовж усього існування кафедри є щорічна Олімпіада на краще володіння іноземною мовою серед студентів усіх груп як з поглибленим, так і звичайним навчанням іноземних мов.
На кафедрі функціонує студентський науковий гурток, керівництво яким здійснює завідуючий кафедри Чорновол-Ткаченко Р.С та викладач Грабар Т.В.. Студентський науковий гурток при нашій кафедрі є згуртованим колективом, об´єднаним розробкою актуальних наукових тем, серед яких:
- Основні проблеми вивчення іноземних мов через призму світових
інформаційних технологій
- Особливості перекладу юридичної термінології
- Синхронія та діахронія терміносистеми цивільного права
- Проблеми юридичної терміносистеми в англійській мові
- Зіставлення американського та українського студентських сленгів:
перекладацький аспект
- Роль мотивації у вивченні іноземної мови. Використання інформаційних
технологій у вивчанні іноземної мови
- Розвиток професійного мовлення
- Мова і культура. Соціолінгвістика. Інтерлінгвістика.
- Когнітивна лінгвістика
- Реалії в сучасній англійській та німецькій мові та їх переклад на рідну мову
Студентський науковий гурток об´єднує велику кількість ентузіастів, які вивчають принципи, методи та прийоми ведення наукової роботи. Кожний студент в гуртку виконує самостійне завдання наукового керівника, приймає участь у написанні рефератів та доповідей, їх активному обговоренні. Кращі доповіді виносяться на студентські вузівські та міжвузівські конференції, висуваються на студентські конкурси. Засідання гуртка проводяться щомісячно. Під час засідань студенти мають змогу обговорити оголошену тему та провести дискусію з питань, які їх цікавлять. Залучення студентської молоді у гурток починається з першого курсу.
Ми всі є свідками того, що стрімка інформатизація сучасного суспільства активізувала потребу в реформуванні системи професійної підготовки, зокрема в проведенні суттєвих змін у її структурі, змісті, організації, формах, методах та засобах навчання. Відповідно до національної доктрини розвитку освіти України у ХХІ ст. пріоритетним напрямом визначено впровадження сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, що забезпечують подальше вдосконалення навчально- виховного процесу, доступність та ефективність освіти, підготовку молодого покоління до життєдіяльності в інформаційному суспільстві.
На сьогодні технічний прогрес зумовив появу принципово нових засобів навчання, які формують навчальне середовище на засадах інформаційних технологій. Відтак, цілком природним на сьогодні є те, що поряд з традиційними методами і засобами навчання (підручник, схеми, таблиці,слово педагога), в професійній підготовці, що здійснюється кафедрою, активно використовуються інформаційні технології, які дають можливість здійснювати альтернативні підходи до організації освітнього процесу: забезпечують індивідуалізацію навчання; створення умов для професійного самовдосконалення з використанням технічних засобів, тощо.
Саме тому кафедрою було розроблено власний інтерактивний посібник. Робота з ним забезпечує: компютерну грамотність студента, формування навичок застосування технічних і мультимедійних засобів навчання (що, до речі, передбачено навчальними планами); інформативність освітнього процесу; індивідуалізацію та диференціацію навчання, підвищення навчальної та професійної мотивації; умови для розвитку самостійності в прийнятті рішень; можливість вибору багатоваріантних дій та повернення до будь-якого місця навчального курсу; візуалізацію навчальної інформації; оперативність та об’єктивність оцінювання рівня підготовки студента; самоконтроль і самокорекцію навчальної діяльності, можливість самодіагностики, самопідготовки й самореалізації; унаочнення опановуваного матеріалу.
Дуже корисною з точки зору підвищення мотивації та рівня академічної відповідальності студентів є і можливість зворотного зв’язку: студент має змогу перевірити рівень ефективності самостійної роботи, вернутись або перейти на будь-який етап роботи та отримати допомогу викладачей кафедри.
Крім навчальної, методичної, наукової та виховної роботи, наша кафедра здійснює активну профорієнтаційну діяльність, співпрацюючи зі школами міста та області, приймаючи участь у Днях Відкритих дверей університету, рецензуючи роботи МАН школярів, виступаючи на конференціях та семінарах видавництв Oxford, Pearson, Cambridge. Хочется наголосити й на волонтерсько-просвітницькій діяльності кафедри іноземних мов, що реалізується в наданні наукових консультативних послуг адвокатській конторі «Донець та партнери».
Як було зазначено, наша кафедра є членом міжнародної асоціації TESOL Ukraine, Всеукраїнської асоціації германістів та Всеукраїнської асоціації з мовного тестування та оцінювання.
Підсумовуючи, сучасний рівень підготовки фахівців передбачає створення умов для розвитку мовних навичок і досягнення студентами рівня знань, відповідних до вимог спеціаліста. Таким чином, фундаментальною метою іншомовної підготовки , яку на сьогодні забезпечує для всіх кафедра іноземних мов Харківського університету, є практичне володіння мовою, досягнення студентами такого рівня знань, який сприятиме їхній природній інтеграції у мовне середовище та конкурентоздатності на ринку праці, що належить до перспектив нашої роботи.